Cote
1.01
1000
Maxikombi

Noul sezon de Europa League a luat startul pe 28 iunie, la 43 de zile de la succesul celor de la Atletico Madrid în finala cu Marseille, disputată la Lyon. Finala câștigată le-a asigurat spaniolilor calificarea în grupele Ligii Campionilor.

UEFA a pregătit un total de 560 de milioane de euro care se vor distribui echipelor în acest sezon de Europa League. Doar pentru participarea în faza grupelor se vor acorda câte 3 milioane de euro pentru fiecare formație.

Grupa L: Chelsea, PAOK Salonic, Bate Borisov, Vidi FC

Finala Europa League se va disputa pe 29 mai, la Baku (Azerbaijan).

Trei formații din România au plecat la drum cu obiectivul de a prinde un loc în grupe, dar niciuna nu a reușit performanța.  FCSB a intrat din turul 2 preliminar, Viitorul a luat startul în primul tur preliminar, în timp ce Craiova a intrat în competiție din turul 3 preliminar.

FC Sevilla deține recordul de trofee în competiția Cupa UEFA/Europa League, 5 finale câștigate. Spaniolul José Antonio Reyes e jucătorul care a simțit de cele mai multe ori gustul victoriei în finale: trei cu Sevilla, două cu Atletico Madrid.

Giovanni Trapattoni și Unai Emery dețin recordul la capitolul antrenori: câte 3 trofee câștigate.

Tip pariu
Tot Meci Fortuna PLUS: Meci Total goluri rezultat final/total goluri pauza sau final prima repriza rezultat final/ambele echipa marcheaza ambele marcheaza si peste 2,5 goluri ambele marcheaza marcheaza gazdele marcheaza oaspetii Victorie fara egal pauza/final Handicap 0:1 Handicap 1:0 Handicap 0:2 Handicap 2:0 Handicap 0:3 total goluri gazde total goluri oaspeti interval goluri interval goluri gazde interval goluri oaspeti Rezultat Final / Total goluri prima repriza Total goluri prima repriza total goluri gazde prima repriza total goluri oaspeti prima repriza Total goluri prima repriza primul gol minutul primului gol minutul primului gol gazde minutul primului gol oaspeti primul gol / rezultat final a doua repriza total goluri a doua repriza total goluri gazde a doua repriza total goluri oaspeti a doua repriza total goluri a doua repriza prima repriza / a doua repriza repriza cu mai multe goluri total goluri total goluri gazde total goluri oaspeti scor corect scor corect prima repriza scor corect a doua repriza scor corect oricand nu va fi scor corect oricand se va marca in minutul nu se va marca in minutul minutul 0-15 minutul 0-30 minutul 0-60 minutul 0-75 gol in prima repriza gol in a doua repriza ambele echipe marcheaza in ambele reprize gazdele marcheaza in ambele reprize oaspetii marcheaza in ambele reprize gazdele marcheaza in prima repriza oaspetii marcheaza in prima repriza gazdele marcheaza in a doua repriza oaspetii marcheaza in a doua repriza Gazdele castiga la 0 Oaspetii castiga la 0 Gazdele castiga ambele reprize Oaspetii castiga ambele reprize Gazdele castiga cel putin o repriza Oaspetii castiga cel putin o repriza