TOTTENHAM - WOLFSBERGER

23.2.2021,
Autor analiză: Fortuna
pic

Tottenham are de îndeplinit o simplă formalitate în returul "16"-imilor Europa League, cu Wolfsberger. După 4-1 în tur, gruparea londoneză e favorită clară şi pe Wembley şi are la victorie o cotă de 1.29 pe efortuna.ro. De asemenea, pentru "1 şi peste 2,5 goluri înscrise în meci", cota este de 1.66.

Elevii lui Jose Mourinho fac spectacol în Europa League, însă lasă de dorit pe plan intern. După succesul cu 4-1 din Austria, Tottenham a pierdut în deplasare cu West Ham, în Premier League, scor 1-2, şi a ajuns pe locul 9 în clasament. Londonezii au 4 eşecuri în ultimele 5 meciuri disputate în campionat şi Jose Mourinho caută soluţii pentru redresarea corabiei.

Victoria din partida tur cu Wolfsberger nu a fost dublată cu un succes în Premier League şi, din candidată la titlu, Tottenham a ajuns acum la 23(!!!) de puncte în spatele liderului Manchester City. "The Special One" speră însă să compenseze în Europa şi are ca obiectiv clar câştigarea trofeului UEL.

Aurier şi Lo Celso sunt singurii absenţi din tabăra gazdelor şi sunt şanse mari ca Jose Mourinho să alinieze un prim 11 foarte asemănător, dacă nu chiar identic cu cel folosit în prima manşă. Golgheterul Kane va fi menajat, la fel şi Ndombele, Hojbjerg sau Reguilon. Chiar şi aşa, londonezii ar trebui să obţină o nouă victorie fără emoţii.

Pentru prima repriză Tottenham, efortuna.ro îţi oferă o cotă de 1.62. De asemenea, pentru "peste 1,5 goluri înscrise în prima repriză", cota este de 2.03.

De partea cealaltă, Wolfsberger vine în Anglia pentru a mai spăla din ruşinea rezultatului tur. Austriecii n-au avut nicio şansă în meciul tur, fiind conduşi cu 3-0 încă de la pauză, după reuşitele lui Son, Bale şi Lucas Moura. În weekend, elevii lui Ferdinand Feldhofer au câştigat cu 2-1 pe terenul lui Sturm Graz şi au urcat pe locul 5 în campionat.

Pentru returul de la Londra, Wolfsberger nu-i are la dispoziţie pe Leitgeb şi pe Peretz, ambii accidentaţi. Având în vedere diferenţa din meciul tur, nu se mai pune problema echipei calificate, ci doar a rezultatului partidei de miercuri, când, elevii lui Jose Mourinho ar trebui să se impună din nou fără probleme. Nu anticipăm o surpriză în acest duel.

TOTTENHAM - WOLFSBERGER, ECHIPELE PROBABILE:

Tottenham: Lloris - Doherty, Dier, Alderweireld, Davies - Sissoko, Winks - Bale, Alli, Lucas Moura - Son
Antrenor: Jose Mourinho

Wolfsberger: Kofler - Novak, Baumgartner, Lochoshvili, Scherzer - Sprangler - Taferner, Liendl, Wernitzing - Joveltjic, Vizinger
Antrenor: Ferdinand Feldhofer

STATISTICILE PARTIDEI:

Tottenham a câştigat 8 din ultimele 10 meciuri disputate în Europa League
S-au înscris peste 2,5 goluri în 9 din ultimele 11 partide jucate de Tottenham în Europa League
Tottenham a înscris minimum 2 goluri în 10 din ultimele 11 meciuri din Europa League
S-au înscris peste 2,5 goluri în ultimele 4 meciuri jucate de Tottenham în toate competiţiile
S-au înscris peste 2,5 goluri în ultimele 3 partide disputate de Wolfsberger în toate competiţiile