LAZIO - ROMA: ambele marchează

14.1.2021,
Autor analiză: Fortuna
pic

Vineri, de la ora 21:45, Lazio şi Roma deschid etapa a 18-a din Serie A cu unul dintre cele mai aşteptate derby-uri din ultimii ani. Specialiştii anticipează un duel foarte echilibrat, dar oaspeţii sunt uşor favoriţi: au la victorie, la efortuna.ro, o cotă de 2.38. O victorie a gazdelor are cota 2.88, în timp ce pentru X, cota este de 3.65.

Innamorato di Serie A? Pariază acum de pe telefonul tău!Totul LIVE, totul în aplicație!

Din pretendentă la titlu în sezonul trecut, Lazio s-a transformat într-o echipă de la care nu ştii la ce să te aştepţi. Formaţia lui Simone Inzaghi are o linie de clasament 8-4-5 şi se află pe locul 8 în Serie A,la 6 puncte în spatele rivalei din localitate.

Lazio a alternat evoluţiile excelente cu cele foarte slabe, iar defensiva a fost punctul slab al echipei. Trupa la care evoluează şi românul Radu Ştefan a primit nu mai puţin de 25 de goluri în această ediţie de campionat. Atacul şi-a făcut însă treaba: Ciro Immobile are 11 reuşite şi se luptă pentru titlul de golgheter în Serie A. Doar Ronaldo şi Lukaku îl depăşesc în acest top, cu 15 şi, respectiv, 12 reuşite.

Lazio are două victorii în ultimele două etape şi se află într-o formă bună înaintea derby-ului de vineri. În ultima rundă, trupa lui Simone Inzaghi a câştigat pe terenul celor de la Parma cu 2-0, după ce la pauză scorul era egal. Fares, Lulic şi Correa sunt cei 3 indisponibili din lotul gazdelor. Toţi 3 sunt accidentaţi.

Efortuna.ro oferă o cotă de 1.51 pentru ambele marchează, întimp ce pentru pauză sau final X, cota este de 1.76.

AS Roma este pe ultima treaptă a podiumului înaintea duelului cu marea rivală. Giallorossii au 34 de puncte şi sunt la 6 puncte în spatele liderului AC Milan şi la 3 lungimi de Inter, ocupanta locului 2. Trupa lui Paulo Fonseca a avut meci greu şi în runda trecută: a făcut 2-2 pe teren propriu cu Inter. Roma a condus la pauză cu 1-0, dar a obţinut cu greu unpunct, după ce Mancini a adus egalarea în ultimele minute.

Roma a fost o echipă spectaculoasă în acest sezon, care a înscris multe goluri, dar a şi primit. Dovadă stă golaverajul, după 17 meciuri jucate în Serie A: 37-26, adică o medie de aproape 4 goluri pe meci. De altfel,în 8 din ultimele 10 confruntări ale romanilor în toate competiţiile s-au înscris peste 3,5 goluri!

Fazio, Calafiori, Santon, Zaniolo, Pastore şi Pedro sunt numele pe care Paulo Fonseca nu se poate baza în marele meci de vineri. Mkhitaryan (8), Dzeko (7) şi Veretout (7) sunt principalii marcatori ai celor de la AS Roma în Serie A şi oamenii de la care fanii aşteaptă cel mai mult în confruntarea cu rivala locală.

LAZIO - ROMA, ECHIPELE PROBABILE:

Lazio: Reina - Felipe, Acerbi, Radu - Lazzari, Milinkovic - Savic, Leiva, Luis Alberto, Marusic - Caicedo, Immobile

Antrenor: Simone Inzaghi

AS Roma: Lopez - Mancini, Ibanez, Smalling - Karsdorp,Veretout, Villar, Spinazzola - Pellegrini, Mkhitaryan - Dzeko

Antrenor: Paulo Fonseca